Click on any image in images menu.
Menu
BIP
21 marca 2015

Nowe ośrodki przedszkolne w strefie przygranicznej Gruzja/Abchazja

W drugiej połowie lutego w ramach projektu „Ośrodki przedszkolne w strefie przygranicznej Gruzja/Abchazja”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Edukator” i Civitas Georgica, rozpoczęły pracę 4 nowe alternatywne ośrodki przedszkolne. Dwa z nich znajdują się na terenie Abchazji, w rejonie Gali, a dwa kolejne na terenie Gruzji (Samegrelo), w rejonie Tsalendjikha w miejscowościach Jvari i Naguru.
Miejscowości w Abchazji, w których funkcjonują ośrodki przedszkolne, zamieszkiwane są przez społeczności gruzińskie i dlatego zajęcia z dziećmi prowadzone są w języku gruzińskim. W realizacji projektu na terenie Abchazji wspiera nas Rząd Abchazji na uchodźstwie.
W zajęciach łącznie uczestniczy 68 dzieci w wieku 4-6 lat. Nauczycielki pracują z nimi codziennie po 5 godzin. Zajęcia z dziećmi prowadzone są na podstawie naszego autorskiego programu „Basko – program kształtowania gotowości szkolnej”, opracowanego w 2014 roku w ramach projektu „Centra gotowości szkolnej w Gruzji”. Nauczycielki w realizacji programu wspiera konsultantka metodyczna – Olga Muskhelishvili.
Głównym celem zajęć jest przygotowanie dzieci do nauki w szkole, ukształtowanie ich gotowości szkolnej, dlatego w ośrodku prowadzone są przede wszystkim zajęci edukacyjne, a nie opiekuńcze.
Zajęcia odbywają się w wyremontowanych i wyposażonych w ramach projektu salach, udostępnionych przez lokalne samorządy. Do prowadzenia zajęć zakupiliśmy gruzińskojęzyczne książeczki, plansze, mapy, materiały poglądowe oraz zabawki edukacyjne. Dzieci zostały objęte badaniami lekarskimi. Pracę nauczycielki i działania ośrodków aktywnie wspierają rodzice i społeczność lokalna.

Koordynatorem projektu jest Marzena Rafalska, a na terenie Gruzji działania koordynuje Levan Maqacaria.

Projekt finansowany jest w ramach Programu „Przemiany w Regionie” – RITA

rita-logo

  • Udostępnij na facebook'u.

Załączniki

Brak załączników.

Click on any image in images menu.

Galeria