Click on any image in images menu.
Menu
BIP
2 czerwca 2015

Wycieczka edukacyjna „Toruń w pigułce”

Nie można zwiedzić Torunia w jeden dzień, ale w tym czasie można zachwycić się jego gotycką architekturą, zaprzyjaźnić się z Mikołajem Kopernikiem i upiec prawdziwy toruński piernik.
Jedną z misji Stowarzyszenia "Edukator" z Łomży jest działalność na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży ze środowisk marginalizowanych ze szczególnym uwzględnieniem środowisk wiejskich. Uczniowie prowadzonych przez Stowarzyszenie "Edukator" szkół podstawowych w Białych Szczepanowicach, Tymiankach-Buciach i Zawistach-Dworakach w bieżącym roku szkolnym biorą udział w Projekcie Województwa Mazowieckiego pn. "Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dodatkowe zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe - "Moja przyszłość" współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt "Moja przyszłość" ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego poprzez rozszerzanie oferty edukacyjno-wychowawczej szkół o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych. Dużą atrakcją Projektu są interdyscyplinarne wycieczki edukacyjne do najpiękniejszych miejsc Polski.
W dn. 23.05.15 r. uczniowie trzech szkół podstawowych pod opieką pań Magdaleny Boguckiej, Małgorzaty Sikorskiej, Marzanny Ślepowrońskiej i Bogusławy Uszyńskiej w ramach wycieczki edukacyjnej "Toruń w pigułce" poznawali najważniejsze miejsca w Toruniu.
W domu Kopernika zapoznali się z funkcjonowaniem mieszczańskiej kamienicy i obejrzeli dawne księgi naukowe. Makieta średniowiecznego Torunia jako tło widowiska łączącego światło i dźwięk pomogła poznać historię miasta, a spacer szlakiem toruńskich pomników przywołał postacie ważnych mieszkańców i toruńskie legendy Toruńskie planetarium ma w ofercie pokazy dla widzów w różnym wieku. "Mój kumpel Nico" to skierowana do uczniów szkół podstawowych fascynująca opowieść o sławnym polskim astronomie. Śledząc przygody młodego Mikołaja uczestnicy wycieczki poznali jego drogę do wiedzy oraz dowiedzieli się dlaczego na portretach ma on skrzywiony nos i bliznę na czole.
Życie i dzieło Mikołaja Kopernika jest nieustanną inspiracją dla artystów. Jednym z najoryginalniejszych nawiązań do postaci astronoma jest fontanna "Cosmopolis" - w dzień na granitowych płytach można obejrzeć łaciński tekst i schemat układu heliocentrycznego, w nocy iluminowane światłem strumienie wody tryskają w rytm muzyki.
Toruńska starówka to połączenie strzelistego gotyku, śladów Mikołaja Kopernika i wszechobecnego zapachu pierników. Toruńskie pierniki towarzyszą gościom w różnych postaciach - jako ozdobne ciastka wykonywane na warsztatach pod nazwą "Świat toruńskiego piernika", jako cała gama łakoci do nabycia w firmowych sklepach Zakładów Cukierniczych Kopernik i jako pamiątkowe gadżety. Są też lody o smaku piernikowym i piernikowe nadzienie naleśników.
Stylowym zakończeniem wizyty w Toruniu była próba czystego sumienia pod ścianą Krzywej Wieży i spacer bulwarem nad Wisłą. Oprócz zapasu pierników uczestnicy wycieczki przywieźli z Torunia mnóstwo miłych wrażeń, sporą dawkę wiedzy i postanowienie ponownego odwiedzenia gotycko-piernikowego miasta.
Autor: Hanna Chromińska  http://www.ostrowmaz.com/aktualnosci/14852

  • Udostępnij na facebook'u.

Załączniki

Brak załączników.

Click on any image in images menu.

Galeria